Kao što je poznato, ove godine će učenici završnih razreda umesto prijemnog ispita polagati završni ispit. Polaganje će biti iz dva nastavna predmeta: maternjeg jezika i matematike. U okviru ovoga, još u februaru mesecu obezbeđene su zbirke zadataka koje će služiti za vežbanje i pripremu.
Ove godine promenjena je i struktura zadataka. Od ukupnog broja zadataka biće 50 % poznatih, 25 % delimično poznatih a 25 % potpuno nepoznatih, odnosno oni se ne nalaze u zbirkama.
Da bi se učenici osmih razreda što bolje pripremili, ministar Prosvete i nauke, Žarko Obradović je odlučio da se u subotu 14. maja 2011. godine u svim osnovnim školama širom Srbije održi probni test završnog ispita pod istim onim uslovima kao će se održati i pravi. Cilj probnog testa je da se maturanti upoznaju sa procedurom i odvijanjem ispita,
da razbiju i pobede tremu i da se uvere na kom su nivou pripremljenosti.
U našoj školi probni test završnog ispita održan je u ponedeljak, 16. maja tekuće godine po sledećem rasporedu:
7.30 Zbor maturanata u zgradi škole
7.30 - 7.50 Identifikacija učenika i smeštaj u sali
7.50 - 8.00 Upoznavanje sa uputstvom i pisanjem testa
8.00 -10.00 Rešavanje testa iz matematike
10.00 - 10.40 Pauza za užinu
10.40 - 10.50 Identifikacija učenika i smeštaj u sali
10.50 - 11.00 Upoznavanje sa uputstvom i pisanjem testa
11.00 - 13.00 Rešavanje testa iz maternjeg jezika
Na skoro 60 maturanata svakog momenta je pazilo 5 dežurnih nastavnika
koji su bili raspoređeni po sledećem rasporedu:
1. nastavni čas: Milošević Višnja, Arpaš Atila, Boljoš Marika, Bičkei Piroška, Guba Kornelia
2. nastavni čas: Matić Marija, Arpaš Atila, Boljoš Marika, Bičkei Piroška, Maćaš Marjan
3. nastavni čas: Sabo Andrea, Arpaš Atila, Milošević Višnja, Bičkei Piroška, Maćaš Marjan
4. nastavni čas: Matić Marija, Guba Kornelia, Sabo Andrea, Milošević Višnja, Balaša Atila
5. nastavni čas: Matić Marija, Guba Kornelia, Sabo Andrea, Milošević Višnja, Boljoš Marika
6. nastavni čas: Bičkei Piroška, Milošević Višnja, Međeri Marta, Forgač Katalin, Ilić Snežana
Po oblačnom i kišovitom vremenu, pa prilično pospani maturanti su se skupili ispred vrata fiskulturne sale. Identifikacija je brzo sprovedena. Učenici koji nisu sa sobom poneli đačku knjižicu poslati su kući da ih donesu, da bi se mogli identifikovati. Raspored sedenja je bila vrlo bitna tačka jer učenici istog odeljenja nisu smeli da sede jedan blizu drugoga.
Pre početka testiranjana na stolovima je mogao stajati samo potreban pribor (grafitna olovka, hemijska olovka, gumica za brisanje, šestar, lenjir, uglomer). Nakon upoznavanja sa pravilima i tokovima rada, tačno u 8.00 časova, direktor škole, Beretka Ferenc je dao odobrenje da test može da počne. Prvi minuti nakon čitanja testa protekli su u
savladavanju treme. Po pričama maturanata rešavanje zadataka pratili su uzbuđenje i brzi i žestoki otkucaji njihovih srca. Kako je vreme prolazilo nakon 10 - 15 minuta svi su se smirili i usredsredili na izradu zadataka. Dežurni nastavnici su se menjali po prethodno utvrđenom rasporedu što je u manjoj meri uznemiravalo učenike.
Jedan zadatak iz matematike je napravio malu zbrku jer je trebalo izračunati obim jednog osenčenog dela, a bilo ga je teško odrediti jer se zbog loše fotokopije nije moglo tačno odrediti koji je to deo.
Dežurni nastavnici su to odmah ispravili i pomogli deci da se snađu. Tokom testa nije bilo priče, prepisivanja ni drugih nepravilnosti. Na žalost, predviđeno vreme od 120 minuta nije uspešno iskorišćeno, jer, već nakon 90 minuta rada maturanti su bili gotovi sa popunjavanjem testa. Sveske sa zadacima dežurni nastavnici su pokupili i odneli u direktorov kabinet. Učenici koji su završili test napustili su salu i uz užinu međusobno razgovarali o postignutim rezultatima.
Nastavnik informatike Atila Arpaš je sa učenicima do kraja razgovarao o njihovim prvim utiscima o čemu svedoče i trenuci sa video zapisa.
Posle kraće pauze sve je ponovljeno pred izradu testa iz maternjeg jezika, sada već rutinski. I ovaj test je prošao bez incidenata. Po završetku i predaji testa, zaduženi nastavnici, su se dali na posao pregleda i bodovanja zadataka po za to određenom ključu. Komisija za bodovanje je radila po sledećem rasporedu:
Srpski jezik: Milošević Višnja
Mađarski jezik: Balaša Boglarka, Šamu Barbara, Beretka Ferenc
Matematika: Molnar Katalin, Balaša Atila, Majstorac Đorđe
Obradu podataka je, uz pomoć komisije za bodovanje, završio Atila Arpaš.
Osnovni podaci odmah su uneti u kompjuter, obrađeni i iskazani poimenično i po zadacima.
Analizom dobijenih podataka možemo reći da su testovi dosta slabo uspeli. Prosečni rezultati iz matematike kreću se od 6,53 (8.1), 9,07 (8. 2) do 9,36 (8. 3) a iz maternjeg jezika od 8,17 (8.1), 5,32 (8.2) do 6,30 (8.3).
Ako uporedimo pojedine škole sa prosečnim brojem poena od 15 - 16, vidimo da mnogo posla očekuje i učenike i nas nastavnike. Maksimalni broj postignutih poena iz matematike je bio 17, 5 a minimalni 2. Iz maternjeg jezika maksimum je bio 16 poena a minimum 0,5.

Uspešnost rešenih zadataka iz matematike, skupno, kreće se od 33% (8.1), 45% (8.2) do 47% (8.3), A iz maternjeg jezika od 41% (8.1), 27% (8.2) do 31% (8.3). Na osnovu uspešnosti rešenih zadataka saznaćemo koji tipovi zadataka su najlošije uspeli i na koje teme treba dati naglasak i pojačati rad u preostalih mesec dana koliko je ostalo da polaganja pravog završnog ispita.

Sa sadašnjim stanjem ne možemo biti zadovoljni. O uspešnosti (neuspešnosnosti) testa pismeno smo obavestili i roditelje maturanata. Ovime smo im pružili šansu da imaju uvide u testove svoje dece. Njihova uloga je vrlo važna za završni ispit.
Više učenika je isticalo da je ovo bio samo probni test, da se rezultati nisu ozbiljno ocenjivali tako da jedan deo njih nije uložio svoj maksimum. Pošto znaju da za uspeh ispita treba da budu samo fizički prisutni, ne trude se da postignu bolje rezultate. Zato se nadaju da će sa postignutim uspehom u učenju i prosekom sakupiti dovoljno bodova da se upišu u izabranu srednju školu. Nastavnici koji vrše pripremu smatraju da su im pod takvim okolnostima i uslovima ruke vezane.
U našoj školi je pre više meseci počela priprema za završni ispit, rešavanje zadataka iz zbirki kako na časovima tako i posle podne na vančasovnim aktivnostima. Rešenje svakog zadatka sa detaljnim objašnjenjem može se naći na vebstrani naše škole, pa ipak, ove stranice nisu posebno posećene od strane osmaka.
Nadamo se da će mesec jun, po završetku nastave, doneti promene, da će ostati više vremena za pripreme i da će kao rezultat toga svaki učenik moći da se upiše u željenu školu.
|