Dana 28.11.2016. godine je održana treća sednica Učeničkog parlamenta u tekućoj školskoj godini, na kojoj su članovi dali određene predloge, koji su jednoglasno usvojeni.
Jedan od usvojenih predloga je bio da se organizuje takmičenje u ponašanju u kojem će učestvovati učenici sedmog i osmog razreda. Nastavnici i odeljenjske starešine takođe su podržavali ovu inicijativu, tako da je nekoliko dana nakon održavanja sednice Učeničkog parlamenta poslata okružnica učenicima završnih razreda sa opisom i kriterijumima takmičenja.
Kriterijumi su bili sledeći:
- Posle zvona učenici ulaze u zgradu.
- Mirno čekaju nastavnika ispred onog kabineta u kojem će imati čas.
- Ulaze mirno u učionicu i svaki učenik vadi pribor za rad.
- Redar briše tablu, donosi krede, ustaje i prijavljuje nastavniku imena odsutnih učenika.
- Na času su učenici aktivni, učestvuju u radu, javljaju se ako žele nešto da kažu, odnosno pitaju ili znaju odgovor na postavljena pitanja.
- Kada jedan učenik priča, drugi slušaju.
- Učenici se međusobno odnose sa uvažavanjem, ne rugaju se, ne prkose se, ne vređaju druge.
- Ako nastavnik dozvoljava pomažu drugu u klupi.
- Učenici nenasilno rešavaju konflikte.
- Učenici iza sebe ostavljaju čiste klupe i čistu učionicu. Zabranjeno je oštećenje klupa i druge školske imovine.
Takmičenje je započeto u ponedeljak, 5. decembra i trajalo je do kraja prvog polugodišta, do 23. decembra. U ovom periodu svi nastavnici koji predaju u spomenutim odeljenjima na kraju svakog nastavnog časa su vrednovali odeljenje: plusom (+), plusom i minusom (+ -) ili minusom (-). Vrednovali su ponašanje učenika na časovima, odnos prema radu, kao i odnos prema nastavnicima i drugim učenicima.
Na kraju takmičenja smo sumirali bodove po odeljenjima i dobili sledeći rezultat:
- mesto: odeljenje 8.2
- mesto: odeljenje 8.4
- mesto: odeljenje 7.1
Od sedam odeljenja učesnika najuspešnije je odeljenje 8.2, jer je ispoštovalo najviše zadatih kriterijuma na časovima i dobilo najviše pozitivnih ocena.
Na dan dodele đačkih knjižica, 28. decembra, učenike 8.2 odeljenja su posetili direktor škole i psihološkinja. Učenici su bili prijatno iznenađeni ishodom takmičenja, dok neki učenici nisu imali ni najmanju sumnju da je pobeda njihova tj. verovali su da će oni dobiti priznanje. Direktor im je uručio tortu kao nagradu uz sve pohvale za uložen trud koji, kako je naglasio, jeste svakodnevni, odnosno, učenici istog odeljenja svakodnevno poštuju pravila ponašanja i uvažavaju kako jedne druge, tako i nastavnike, vršnjake i sve učenike škole i poželeo je da zasluženo priznanje bude primer drugim učenicima obrazovno-vaspitne ustanove.
Takmičenje je, najpre, bilo moralnog karaktera u kom su se isticali i negovali empatija, poštovanje i tolerancija, ali i nezanemarljivi vaspitni aspekti kao što su disciplina, poštovanje granica i pravila obrazovno-vaspitne institucije.
Kako su ovi aspekti suštinski za rast i razvoj ličnosti, ustanova će nastojati da datim takmičenjem obuhvati sva odeljenja škole kako bi se najbolji nagradili.